"Enter"a basıp içeriğe geçin

Oto Yedek Parça Seçimi Nasıl Yapılır?

Yedek parça ihtiyacı her araç için bir gün bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken bu ihtiyacın doğru giderilmesidir. Yapılacak yanlış bir adım olumsuzluklara neden olmaktadır. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

  • Tercih edilecek olan parçanın orijinal olması önemlidir. Bu aracın performansını etkilemektedir. Bunun yanı sıra parça daha dayanıklı olmaktadır. Aracın değeri bu parçaların orijinal olması ile de artmaktadır. Bu sebeple ilk olarak parça orijinalliğine dikkat edilmelidir.
  • Parçanın orijinal olması kasko açısından da son derece önemlidir. Bu sebeple de parçanın orijinal olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Alınan parçanın garantisinin olması çok önemlidir. Bu süre zarfında parçanın arızalanması ve benzeri durumlarda ücretsiz olarak değişim yapılabilir.
  • Alınacak olan parçanın aracımıza uygun olup olmamasına dikkat edilmelidir. Parçanın uygun olmaması durumunda, istenilen performans elde edilememektedir.
  • Parça alırken kişisel zevklerde önem arz edebilmektedir. Bu gibi bir durumda da dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Yapılacak tercihin araca yansımasına dikkat edilmelidir. Parçanın güvenliği zafiyete düşürmemesine dikkat edilmelidir.

Santana Otomotiv Land Rover yedek parça, Mini yedek parça, Bmw yedek parça, Audi yedek parça, Bentley yedek parça gibi bir çok otomobil firmasının yedek parça teminini yapıyor.

OEM Yedek Parça

“Original Equipment Manufacturer” kavramının kısaltması olarak kullanılmaktadır. Türkçe olarak karşılığı ise “Orijinal Ürün Üreticisi” anlamına gelmektedir. OEM olarak çalışmakta olan firmaların özelliği yedek parçaları orijinal olarak temin etmesidir. İhtiyaç bulunan parçaya göre aracı diğer firmaların üretimiyle parçaların temin edilmesi mümkündür.

OEM Yedek Parça Nereden Temin Edile Bilir?

Anlaşmalı tedarikçilerden bu parçaların temin edilmesi mümkündür. Kullanılan aracın sık kullanılan bir araç markası ve modeli olması durumunda oldukça rahat bir şekilde bulunabilmektedir. Bunun dışında internet üzerinden de parça temin edilebilir. Dikkat edilmesi gereken sitenin güvenilir olmasıdır. Bazı siteler orijinal olarak satış yaptığını iddia etmektedir. Fakat ürünün gelmesi ile birlikte durumun bu şekilde olmadığı anlaşılmaktadır. Yedek parça ile ilgili oldukça kaliteli siteler bulunmaktadır. Buralardan temin edilen ürünlerin garanti süreleri de gayet makul düzeydedir. Parçaların yurt içerisinde temin edilememesi durumunda yurt dışı üzerinden de temini mümkündür. OEM numarası olarak bilinmekte olan numaraları üzerinden parça ile ilgili tüm detaylara ulaşmak mümkündür. Parçanın alınmadan önce numarasının sorgulanması ile tüm bilgilerine ulaşmak mümkündür. Ayrıca otomobil aksamları blog yazımıza da bakarak bilgi alabilirsiniz.

Üretici firma bu parçalar üzerine harflerden ve rakamlardan oluşan bir kod oluşturmaktadır. Bu kod ile ürünün nerede üretildiği, orijinallik durumu vs. tespit edilebilmektedir. Bu şekilde dünyanın hangi bölgesinde olursa olsun ürün satın alınması mümkün olmaktadır. Akıllardaki şüpheyi azaltacak ciddi bir uygulamadır.

OEM Numarası Nasıl Sorgulanmaktadır?

OEM numarası üzerinden oldukça kısa bir süre içerisinde parça ile ilgili detaylara ulaşılabilmektedir. Sorgulama belirtilen platform üzerinden yapılabilmektedir. İhtiyaç duyulan OEM numarasını öğrendikten sonra öğrenilmesi mümkündür.

Şasi No ile Parça Sorgulama

Şasi no araç kimliğidir. Bu numara ile araç ile ilgili çeşitli bilgilere ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu numaranın sorgulanması ile birlikte araçta kullanılmakta olan tüm parçalar ile ilgili bilgiye ulaşmak mümkün olacaktır. Bu imkan sayesinde araçta bulunan ürünlerin orijinallik durumu sorgulanarak işlem yapılabilmektedir.

Garanti Sonrası Yedek Parça Bulundurma

Aracımızın yedek parçalarını üretici firma belli bir süre bulundurmak zorundadır bu durum yasal olarak da bir hak olarak kullanıcılara bildirilmektedir. Satış Sonrası Hizmet Yönetmeliği olarak bilinmekte olan yönetmelik gerekçesiyle bu parçaların üretiminin yapılması gerekmektedir. garanti süresi boyuncu firma bu parçayı temin etmek ve üretmek mecburiyetinde bulunmaktadır. Konu ile ilgili birçok detay yönetmelik içerisinde bulunmaktadır. Yedek parçalar bu şekilde de temin edilebilmektedir.